Menü Bezárás

A hamburgerek Harley Davidsonja

 

Már Neked sem kell több tízezezr km-t utaznod, hogy a legendás 66-os úton hamisítatlan BBQ ízeket kóstolhass…

Táton, a Fő úton, valódi gasztro élményben lehet részed. A hely megálmodója és tulajdonosa Csiffári Dávid,  a barbecue-készítés titkairól és egyedi, különleges hangulatú étterme mindennapjairól mesélt az ő sajátos laza stílusában.

Dávidot már évek óta ismerem; kapásból három dolog jut róla az eszembe: kaja, tetkó, motor. Mikor leülünk beszélgetni a motorosok nyugodt, de kalandvágyó mosolyával kezd el mesélni legnagyobb szenvedélyéről a BBQ-ról.

 Miért pont a bbq?

– Elég mélyre kell ásnunk, de akkor kezdjük el. Fiatal voltam és vad, ennek megfelelően teltek a napjaim is, így a vasárnapok maradtak arra, hogy az egész heti parádét kipihenjem. Fekvés, punnyadás, alvás, tévézés. Imádtam nézni minden vasárnap a Fald fel Amerikát!

Itt láttam először füstös húsokról szóló műsort. Tetszett, brutálisan! Nemegyszer felfaltam a komplett hűtőt, de a feeling nem volt ugyanaz, szerettem volna megkóstolni az ott látottakat. De itthon nem nagyon lehetett ilyesmit kapni, kénytelen voltam nekiállni kísérletezni. Bevallom, volt olyan is, hogy a kísérlet balul sült el (szó szerint). De nem adtam fel, a BBQ élmény mindig egy titkos szerelem maradt. 3 év gyakorlás után egyszer csak lehetőségünk nyílt, és egy 3 hetes „tanulmányevésre” indultunk Amerikába… 

– Az óriási élmény lehetett…

– Ahogy mondod… Amikor kint voltunk, rájöttünk, hogy Magyarországon sokan nem is tudják igazán, mi az a BBQ. Összekeverik a grillezéssel, pedig a különbség nem csak órákban, hanem ízekben is mérhető. Ez olyan mintha össze akarnál hasonlítani egy Harleyt egy Babettával. Mondjuk összehasonlíthatod, csak sok lesz a különbség.

Nos, tehát a grillezésnél gyorsan, magas hőfokon sül a hús, a barbecue készítése azonban hosszadalmas folyamat. Ha teljesen hivatalos akarok lenni, akkor a barbecue definíciója: füstön sütés lassú tűzön. Több órán keresztül figyelni és ellenőrizni kell, hogy az eredmény tökéletes legyen. Én reverse flow offszet szmókerben sütöm a húsokat. Ez egy nagy méretű, fával fűtött füstölő,  amiben a száraz kemény fa biztosítja a húsok tökéletes füstös ízét és egy hőterelő lemez az egyenletes hőáramlást.

Dávid az étterem hátsó udvarában „rejtegeti” ezt a nem mindennapi fával fűtött látványosságot. Kicsit úgy érzem magam, mintha Thomas, a mozdony kelt volna életre, és fa mellett hússal is kellene etetni… A vastag fémburok felnyitható, két nagy méretű rácson sülnek, vagy inkább füstölődnek a húsok… Elképesztő látvány… egy hatalmas füstös-fekete fémhenger. Szinte az egész környéket átjárja a kellemes füstös illat, hát ember legyen a talpán, aki ellen tud állni ennek a karakteres finomságnak. Ha a vendég  az elkészítés módjára is kíváncsi, akkor Dávid megmutatja Neki a részleteket is.

– Mennyi ideig tart egy sütés?

– Ez változó, a hús fajtájától és méretétől is függ. A nagyobb darabokat, mint például egy 7 kg-os  marhaszegy, akár 14-16 órán keresztül is sütöm, a kisebb sertésoldalasnak olykor elég 5 – 6 óra is.

– Mi a jó barbecue titka?

– Fontos az elszántság, a türelem és a kitartás. Én csak saját fűszerkeveréket használok, amelyeket sok próbálkozással kísérleteztem ki. De lényeges az is, hogy alacsony hőfokon és lassan kell sütni a húsokat. Ehhez idő és odafigyelés szükséges. Én mindent saját kezűleg csinálok. Vagyis ahhoz, hogy minden hibátlan legyen, kell egy kis megszállottság is. Bele kell bolondulnod a barbecue-ba, szinte már természetes, hogy akár 14 órán keresztül is ott állok a 40 fokban a füstölő mellett, azért, hogy minden egyes alkalommal tökéletes eredményt produkáljak. Az elégedett arcok látványa minden fáradozást megér!

– Akkor tulajdonképpen nincs is „titkos recept”?

– Csak sok kísérletezéssel, tapasztalattal lehet igazán finom húsokat sütni. A türelem mellett az egyszerűség is fontos, nem kell túlbonyolítani a dolgokat. És persze király dolog a hússütésben az is, hogy mindig van egy haver, aki bejön, dumálni, sörözni, vagy éppen „nyálat csorgat”  és várja, hogy a friss pork elkészüljön.

– Mennyire új íz ez a magyar embereknek? 

– Sokan megszerették már a barbecue-t, bár, nem mindenki készíti eredeti módon a húsokat. Amerikában is többféle irányzat van…  A klasszikus irányelvek azonban már idehaza is megvannak. Én a Magyar BBQ Szövetség hitvallását osztom. Az ő etikai kódexük szerint készítem a húsokat.

A Csiffi’s-be lépve tényleg olyan, mintha egy darab Amerika költözött volna a kisvárosba. Boxok, kényelmes székek, jó hangulat, mosolygós lányok, kellemes kerthelység, olyan érzése támad az embernek, mintha már régóta ismerné ezt a helyet.

– A belső tér kialakításánál is elsődleges szempont volt, hogy a vendégeink jól érezzék magukat, – mondja Dávid – szerettük volna, hogy a jó hangulat és a finom étel mellett szinte második otthonnak tekintsék a Csiffi’s-t.

– Minden nap reggel 07:00-tól vagytok nyitva, mit ajánlasz a reggel érkezőknek ?

– Gondoltunk a munkába járókra és a későn reggelizőkre is, ezért tettük a délelötti nyitvatartást 07:00-11:00-ig. Egyenlőre BBQ húsokból készült szendvicseket kóstolhattok meg a reggeli órákban, de hamarosan bővítjük a kínálatot. Ezek a szendvicsek hidegen és melegen is rendelhetők. Marha- sertéshúsból és csirkéből készülnek.

– Mit ajánlanál kifejezetten a női vendégeknek?

– Sok lány szereti a barbecue-t, de aki mégsem erre vágyna, annak érdemes megkóstolnia valamelyik burgerünket, garantálom, hogy valódi ízorgiában lesz része.

– Neked melyik a kedvenc kajád a Csiffi’s-ben?

– A marhaszegy amerikai káposztasalátával és pirítós kenyérrel. És Ipa sörrel. Nekem ez az ételek Harley-Davidsonja, egyszerűen imádom!

Előkerül a már emlegetett Ipa sör, én egy pohár borral zárom a napot, Dávid lelkesen mesél tovább a vendégeiről, a sütésről, az étteremről… Lassan kortyolok egyet a boromból, hátradőlve hallgatom, amit mond, látszik rajta, hogy imádja, amit csinál! Hmmm vannak az életben olyan dolgok, amik jók, vannak amiket ki lehet próbálni és vannak, amiket nem szabad kihagyni. Nos zárásként csak annyit mondanék, hogy a Csiffi’s az utóbbihoz tartozik.

szerző: Applika